Utställningsresultat 2011

Officiell utställning 2011-08-28

Samtliga finaler dömdes av Maritha Östlund-Holmsten

Bästa Valp: Australian Shepherd:  DOOR KEEPERS REMEMBER ME

Ägare: Therese Albo, Göteborg  Uppfödare: Tina & Johan Landén, Fjärås

Bästa Valp  2: Rottweiler:  ZUMA’S ONAZZIZ
Ägare: Anne Lagergren Nilsson, Vinslöv, Uppfödare: Susanne Larsson &
Magnus Andersson, Ystad

Bästa Valp 3 : Australian Kelpie: ALMDALENS ULLY
Ägare: Conny Borg, Löddeköpinge, Uppfödare: Eva & Tina Borg, Sätila

BÄSTA VALP 4: Schäfer: HYLTELAND’S  ZLATAN
Ägare & Uppfödare: Monika Zielinski, Skurup

BÄSTA VETERAN: Australian Shepherd:
KORAD LPII SE UCH DOOR KEEPERS EMERALD I’M CRAZY
Ägare: Tina Landén, Fjärås, Uppfödare: Tina & Micael Bjernby, Fjärås

BÄSTA VETERAN 2: Schäfer: 
INT UCH SCHHI SE UCH MISCHALANDS ELVIS
Ägare: Nils-Gunnar Nilsson, Marieholm,
 Uppfödare: Susanne Gustafsson & Anders Eriksson, Örsundsbro

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP: Rottweiler: Kennel Heiza’s, Istvan Sorban, Bjuv

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP 2: Australian Shepherd:
 Kennel Door Keepers, Tina & Johan Landén, Fjärås
BEST IN SHOW: Rottweiler: SE V-11 HEIZA’S ZYX OF MORRO
Ägare & Uppfödare: Istvan Sorban, Bjuv

BIS 2: Hovawart: KORAD LINTROLLETS ALLTID REDO
Ägare: Nils-Erik Åhmansson, Skurup, Uppfödare: Ingrid & Benny Carlsson, Haninge
BIS 3: Australian Shepherd: MISSNUTT’S BEAUTIFUL BLUE
Ägare: Annett & Ulf Rosenlind, Genarp, Uppfödare: Pia Augustsson, Markaryd
BIS 4: Boxer: KORAD ENGELAIZ OKKRA
Ägare: Eva Jacobsson, Jonstorp, Uppfödare: Marléne Mussawir, V. Frölunda

Ett stort TACK till alla er som ställde upp så helhjärtat både innan, under och efter utställningen. Ingen nämnd och ingen glömd. Utan er ingen utställning.

Inoff utställning 2011-08-27

BIS- domare: Sabina Swhan, Bris Wilseus Dahlin & Ingrid Lundkvist

BIS VALP

1:a Bumir Quite a Lady Ägare Sonja Björklund Ras Löwchen

2:a Åsumbergs Molly Ägare Malin Gunnarsson Ras Jack Russell

3:a Le-Cop's Royal Pricess Ägare Helén Quist Ras Labrador Retriver

4:a Camtrell One Wish Ägare Charlotte Rosander Ras Golden Retriver

BIS VETERAN

1:a Engahöjdens Boss No One Ägare Boel Nilsson Ras Golden Retriver

2:a Jawahars Svante Sture Ägare Cecilia Odrell Ras Mops

3:a Halcyon's Kloe Ägare Pia Andersson Ras Schnauzer Peppar o Salt

4:a Mischaland's Elvis Ägare Nils-Gunnar Nilsson Ras Schäfer

BÄSTA UPPFÖDARGRUPP

Kennel Scarlights uppfödare Pia o Jan Andersson

BIR VINNARE GRUPP

1 Heathervalley's Hannibal Ägare Marianne Ljungdahl Ras Bearded Collie

2 Divinum Akeron Ägare Josefine Persson Ras Rottweiler

3 Scarpetta's Castello Di Brolio Ägare Katja Wexö Ras Staffordshire Bullterrier

5 Sunshine Husky Aang Ägare Annelie Almén Ras Siberian Husky

6 Swede sun's Zoran Ägare Ellen Lundgren Ras Basset Hound

7 Röde Baronens It Aint Me Babe Ägare Ursula Wilby Ras Irländsk Röd Setter

8 Engahöjdens Boss No One Ägare Boel Nilsson Ras Golden Retriver

9 Anirac's Tutti-Frutti Ägare Catarina Sjögren Ras Chinese Crested Dog

10 Di Indigetes Averna Ägare Bodil Celander Ras Saluki

BIS

1:a Engahöjdens Boss No One Ägare Boel Nilsson Ras Golden Retriver

2:a Divinum Akeron Ägare Josefine Persson Ras Rottweiler

3:a Anirac's Tutti-Frutti Ägare Catarina Sjögren Ras Chinese Crested Dog

4:a Swede Sun's Zoran Ägare Ellen Lundgren Ras Basset Hound

Barn med hund- 13 st duktiga handlers med sina hundar.

Kontakt-Utställning

Rasutvecklingskommitté: Sammankallande Lise Rosenlund 

Styrelseärande: samma

Frågor till årets utställning? maila utstallning@skurupsbrukshundklubb.se

Sponsorer 2011

Conditori Centrum

Driva & Lehmanns

Däckmakarna

Folksam

Gainfoder

Gunnebo Trädgård

Hundköket

Hundtugget

JS Smide AB 

Kennel Australienmates

Kennel Gårdarikets

Klockaregården

Landäng

Porla Kusin

Profil Plåt AB

Skomagasinet

Skurups kommun

Smådjurskliniken Skurup

Ängsro Djurshop

Betalningsinfo

Bankgironr: 915-8825

Skurups Brukshundklubb

Box 140, 27423 Skurup 
Besöksadress: S Industrigatan, Västra industriområdet
Bankgironr: 915-8825