Utställningsresultat 2012

BEST IN SHOW

Australian Shepherd

Missnutt’s Beautiful Blue Ägare Annett Rosenlind

2:a Hovawart, KORAD NORD V-11 Lintrollets Alltid Redo, Ägare Nils-Erik & Lena Åhmansson
3:a Rottweiler, Heiza’s Wilda, Ägare Jörgen Nilsson
4:a Boxer, INT UCH KORAD PL CH SE UCH Tenzing Des Courtillieres, Ägare Ingrid Andersson

Domare Yvonne Brink

Bästa Valp

Rottweiler

Heiza’s Inka Ibolya Ägare Istvan Sorban

2:a Svart Terrier, Evita-Zoya Vom Zarenhof, Ägare Ingemar & Ann-Margreth Paulsson
3:a Tysk Schäferhund, normalh., Hylteland’s Baby, Ägare Monika Zielinska
4:a Australian Shepherd, Door Keepers ThunderStruck To Gem, Ägare Maria Bornhov

Domare Jesper Andersson

Bästa Veteran

Boxer

INT UCH KORAD PL CH SE UCH Tenzing Des Courtillieres Ägare Ingrid Andersson

2:a Beauceron, INT&NORD UCH KBH V-05 LPII SE BCH SE SPBCH Satchmo’s Xera
Ägare Inga-Lill Ölin

Domare Jesper Andersson

Bästa Uppfödargrupp

Rottweiler

Uppfödare Istvan Sorban, kennel Heiza’s

2:a Svart Terrier, uppfödare Ann-Margreth & Ingemar Paulsson, kennel Gårdarikets

Domare Jesper Andersson

 

2012 Inofficiell

Vinnare i grupp 1

Australian shepherd
Missnutt’s Crystal Meva Ägare Pia Augustsson

2:a Bearded Collie, Potterdale Rustic Star Ägare Lars Viklund
3:a Shetland Sheepdog, Chryses Coconut Cream Ägare Christina Lundberg
4:a Welsh Corgi Cardigan, Noblesse Ägare Carla Sandh

Domare: Karin Sjöholm Östlund

*bild5

Vinnare i grupp 2

Leonberger

Shimani’s Magical Power Wakanda Ägare Susanne Oscarsson

2:a Dobermann, Dobermundes Darling Doriz Ägare Linda Blasiusson
3:a Newfoundland, Zambassadourgårdens Åke Citron Ägare Ann-Christin Tomej
4:a Schnauzer P&S, Rabjerg’s SolhatÄgare Lise Lott Jakobsson

Domare Annika Berntsson

*bild6

Vinnare i grupp 3

Staffordshirebullterrier

Steffex Seven Up Ägare Carola Hemmingsson

2:a IrishSoftcoatedWheatenTerrier, LP1 Lindcy’s Point-Blank Ägare Christine Svensson
3:aYorkshireterrier, Caroli Corona Diamonds On My Mind Ägare Ann-Catrin Christensson

Domare Karin Sjöholm Östlund

*bild7

Vinnare i grupp 5

Siberian Husky

Starax Born To Make You Happy Ägare Catrin Paulsson

2:a Isländsk Fårhund, Håkulls Idunn Ägare Anita Nilsson
3:a Pomeranian, Piccolo Pom’s Just Me Ägare Kate Bergh
4:a Norsk Lundehund, Canviva’s Titania Ägare Annika Turitz Gamaeus

Domare Karin Sjöholm Östlund

Vinnare i grupp 7

Weimaraner / korthårig

Casa de Juno Ready To Party Ägare Camilla Liljekow

Domare Karin Sjöholm Östlund

Vinnare i grupp 8

Cocker Spaniel

Battis Quality Ägare Ann-Christin Mälberg

2:a Labrador Retriever, Highstones Lucky Ivory Ägare Therese Lundell

3:a Golden Retriever, Endicott Shine A Light On Me Ägare Ingrid Bergenblad

4:a Lagotto Romagnolo, Gillenias Qamar Ägare Randi Sjöström

Domare Annika Berntsson

 Vinnare i grupp 9

Pudel / Toy

Minmios Minda Ägare Helen Hettinger

2:a Fransk Bulldog, Candy Station’s Hanna Ägare Mia Gusafsson

3:a Cavalier King Charles Spaniel , Joubert’s First King Ägare Pia Åström Persson

4:a Shih Tzu , Shu-Ling Dust Of Cayenne Ägare Susanne Sandberg

Domare Bengt Åke Bogren

 Vinnare i grupp 10

Irländsk Varghund

Artemisa Ägare Ann Nordquist

Domare Karin Sjöholm Östlund

 Bästa Valp 4-6 mån

Fransk Bulldog

Kaitans Leva Loppan Ägare Emelie Nordh

2:a Bichon Havanais, Gordon White Pearl Of Madagaskar, Ägare Carina Edvardsson

3:a Engelsk Bulldog, Kalahari, Ägare Emil Nilsson

4:a Tysk Spets / Mittelspitz, Ante Poire X-Berta, Ägare Diana Birgersson

Domare Bengt Åke Bogren

  Bästa Valp 6-9 mån

Engelsk Cockerspaniel

Bright Dream’s Crazy For Your Love Ägare Emelie Nordh

2:a Samojedhund, Deejasome Ivrig Till Tusen, Ägare Susanne Svensson

3:a Pudel / Toy, Minmios Melissa, Ägare Helen Hettinger

4:a Schnauzer P&S, Scarlights Imra, Ägare Christina Täljemark

Domare Annika Berntsson

 Bästa Veteran

Schnauzer P&S

SE UCH Halcyon’s Kloe Ägare Pia Andersson

2:a Mops, Jawahars Svante Sture, Ägare Cecilia Odrell

Domare Karin Sjöholm Östlund

  Bästa Uppfödargrupp

Schnauzer P&S

Uppfödare Pia Andersson, Kennel Scarlights

2:a Australian Shepherd, uppfödare, Pia Augustsson, Kennel Missnutt’s

Domare Karin Sjöholm Östlund

  BEST IN SHOW

Pudel / Toy

Minmios Minda Ägare Helen Hettinger

2:a Cocker Spaniel, Battis Quality, Ägare Ann-Christin Mälberg

3:a Australian Shepherd, Missnutt’s Crystal Meva, Pia Augustsson

4:a Staffordshirebullterrier, Steffex Seven Up, Ägare Carola Hemmingsson

Kontakt-Utställning

Rasutvecklingskommitté: Sammankallande Lise Rosenlund 

Styrelseärande: samma

Frågor till årets utställning? maila utstallning@skurupsbrukshundklubb.se

Betalningsinfo

Bankgironr: 915-8825

Skurups Brukshundklubb

Box 140, 27423 Skurup 
Besöksadress: S Industrigatan, Västra industriområdet
Bankgironr: 915-8825